Aktualności
Harmonogram Zakończenia Roku Szkolnego 2024/2025r.
W Orawskim Parku Etnograficznym
W środę 18.06.2025r. uczniowie z klasy IV, V oraz VI, pojechali na wycieczkę do Zubrzycy Górnej. Dzieci miały okazję zobaczyć Orawski Park Etnograficzny. Jest to malowniczo położony Skansen u stóp Babiej Góry.
Podczas warsztatów „Jak to ze lnem było” uczniowie poznali tajniki związane z uprawą i kolejnymi etapami przetwarzania lnu, który odgrywał ogromną rolę w gospodarce dawnej Orawy. Wyrabiano z niego płótno, robiono powrozy, a z nasion wytłaczano tak bardzo potrzebny w gospodarstwie domowym olej.
W każdej orawskiej chałupie znajdowały się proste narzędzia służące do obróbki lnu.
Uczniowie usłyszeli zarówno o znaczeniu lnu, jak i całym procesie jego obróbki, lecz przede wszystkim zobaczyli i doświadczyli własną pracą, jak samodzielnie len rafać, tłuc, międlić i czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno, które pozostało, jako pamiątka z pobytu w skansenie.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z ofertą biblioteki, oraz udział w ciekawych warsztatach.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji na temat historii biblioteki, jej roli w życiu lokalnej społeczności i dostępnych zasobów. Uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z katalogu online, jak szukać książek według autora, tytułu czy tematyki.
Następnie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi zbiorami, w tym literaturą młodzieżową czy popularnonaukową.
Jednym z punktów programu była również prezentacja nowoczesnych usług, które oferuje biblioteka, takich jak rezerwacja książek przez internet, organizowanie wydarzeń kulturalnych, warsztatów literackich oraz spotkań autorskich.
Pod koniec pobytu, uczniowie mieli czas na indywidualne przeglądanie książek oraz rozmowy z bibliotekarką, która chętnie doradziła, jakie pozycje literackie warto przeczytać niebawem.
15
Szóstoklasiści na Kaszubach
W dniach 09.06.2025r. - 13.06.2025r. Grupa szóstoklasistów ze wszystkich spytkowickich szkół była na wycieczce nad morzem, w zaprzyjaźnionej Gminie Szemud.
Dzięki wyjazdowi nastoletni mieszkańcy Spytkowic nie tylko zintegrowali się z rówieśnikami, doskonaląc przy okazji umiejętność życia w grupie, ale też poznali nadmorską faunę i florę oraz zwiedzili wiele ciekawych miejsc. W ich pamięci na pewno pozostaną: ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, wędrówka przez Wydmy, wejście na Latarnię Morską ,spacer po Gdańsku i Westerplatte, wizyta w Akwarium Gdyńskim, molo i krótkie plażowanie w Sopocie. Te pełne atrakcji dni nie byłyby możliwe, gdyby nie finansowe wsparcie Urzędu Gminy Spytkowice, który pokrył koszty transportu. Z całego serca dziękujemy!
11
Zapraszamy do udziału !
Wycieczka do Krakowa
12 czerwca nasi uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili "Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie" – to niezwykłe miejsce pełne interaktywnych stanowisk, dzięki którym uczniowie mogli samodzielnie sprawdzać o doświadczać praw fizyki. Dużo radości dostarczyło korzystanie z ogromnego kalejdoskopu, tub dźwiękowych, huśtawek pokazujących zasady równowagi oraz instalacji optycznych. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach pod tytułem „Władcy pierścieni”.
Po aktywnej zabawie wśród naukowych instalacji przyszedł czas na chwilę relaksu w kinie. „Lilo i Stitch” to wzruszająca, ale także bardzo zabawna opowieść o przyjaźni między małą dziewczynką z Hawajów, a kosmicznym stworkiem, który początkowo sieje zamęt, ale z czasem uczy się, czym jest rodzina. Wiele osób wzruszyło się na końcówce filmu, a Stitch szybko zdobył sympatie wszystkich.
Połączyliśmy naukę z zabawą, a także mieliśmy okazję wspólnie spędzić czas poza szkołą.
13
VIII Memoriał Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju
Za nami VIII edycja memoriału Marii Kaczyńskiej. W środowe przedpołudnie 11 czerwca na terenie Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju odbyły się zawody w biegach na dystansach od 50 do 2000 metrów. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom, a dla najlepszych przygotowano okolicznościowe statuetki.
Nasi zawodnicy zaprezentowali się rewelacyjnie!
Maja Leksander - II miejsce w kategorii I-III
Samuel Kulawiak - II miejsce w kategorii I-III
Oliwier Wojtasik - III miejsce w kategorii I - III
Nicola Zając - I miejsce w kategorii IV-VI
Nikola Głowacz - I miejsce w kategorii VII- VIII
Daniel Stolz - II miejsce w kategorii VII- VIII
Składamy serdeczne gratulacje !!
1
Wycieczka klas 0-III do Leśniczówki
Korzystając ze słonecznej pogody dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III wybrali się dzisiaj na wycieczkę do leśniczówki by spotkać się z przedstawicielami Koła Łowieckiego Bór w Spytkowicach.
Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom i uczniom środowiska przyrodniczego, jakim jest las, oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Pan Andrzej Żądło na początku spotkania opowiedział nam legendę o Świętym Hubercie, patronie myśliwych i leśników, a także strzelców, kuśnierzy i jeźdźców. Uroczystości związane z nim, znane jako Hubertus, odbywają się 3 listopada i są często połączone z uroczystymi łowami i msza świętą.
Pan Andrzej również opowiadał o zwierzętach i ptakach zamieszkujących nasze lasy, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wszyscy wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę, oraz suszę w okresie letnim. Pan Andrzej zainteresował swoimi opowieściami słuchaczy wykorzystując różne przykłady z życia zwierząt leśnych oraz ilustracje i obrazki.
Pani Jolanta Oskwarek oprowadziła dzieci po lesie i szkółce leśnej. Bardzo ciekawie opowiedziała o przygotowaniach przyrody do zimy oraz przybliżyła dzieciom zagadnienia związane z gospodarowaniem zasobami leśnymi. Następnie dzieci wyruszyły z wielkim entuzjazmem na spacer leśnymi dróżkami, gdzie oglądały szkółkę leśną, sadziły drzewa buki pod okiem Pani Joli. Dużą atrakcją dla dzieci było ognisko oraz wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Apetyt dopisywał, a piękna pogoda tylko sprzyjała zabawom w lesie...
Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały sadzonki jodły pospolitej, odblaski w kształcie zwierzątek leśnych, zakładki do książek oraz smycze do kluczy.
Dzięki takim zajęciom dzieci lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.
Dziękujemy Panu Wojciechowi König - Prezesowi Koła Łowieckiego Bór , oraz członkom Koła Łowieckiego Bór Panu Andrzejowi Żądło, Stanisławowi Lewickiemu, Łukaszowi König, Pani leśniczej - Jolancie Oskwarek, oraz skarbnikowi koła Łowieckiego Bór - Grzegorzowi Komperda za poświęcony nam czas, pyszną kiełbaskę, napoje oraz za opiekę i ciekawą lekcje przyrody.
18
Środowiskowe obchody Dnia Rodziny
Dnia 5 czerwca 2025r. w naszej szkole odbyło się wielkie święto – akademia z okazji „Dnia Rodziny”. Jest to jedna z ważniejszych uroczystości szkolnych w kalendarzu imprez.
Święto było bardzo doniosłe za sprawą Rodziców, którzy pojawili się prawie w komplecie, a obecność Pani Dyrektor oraz przedstawicieli Rady Rodziców, którzy to zorganizowali z tej okazji dzieciom mnóstwo atrakcji (grill, dmuchańce, piana party). Na początku pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim Rodzicom i zaprosiła do wspólnej zabawy.
Część artystyczną zaprezentowali najmłodsi uczniowie szkoły – klasy 0-3. Odświętnie ubrani wyrażali miłość i wdzięczność swoim drogim Rodzicom. Pod opieką swoich wychowawców dzieci przedstawiły program artystyczny, recytując wiersze, śpiewając piosenki, prezentując zabawy ruchowe do muzyki. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały też swoje zdolności aktorskie wcielając się w rolę mamy i taty, ich miłości, narzeczeństwa, ślubu, a potem narodzin dzieci. Była też gra na skrzypcach, keyboardzie i akordeonie w wykonaniu uczniów z kl III. Tę wspaniałą uroczystość zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem piosenki ,,100 lat”. Oprócz gorących podziękowań i serdecznych życzeń na rodziców czekała niespodzianka – prezenty przygotowane przez dzieci z poszczególnych klas.
W przerwach między pysznym posiłkami serwowanymi w postaci szwedzkiego stolu odbyła się familida, rodzinne zawody sportowe, gry terenowe oraz turniej warcabowy dla dzieci. Było mnóstwo radości, uśmiechu i dobrej zabawy z super nagrodami w postaci (gier dla dzieci, bonów na pizzę w Kabanosie, karnetów na basen w Kompleksie Beskid, oraz lody). Nieodłącznym elementem święta było też malowanie twarzy i tatuaże, cieszyły się one ogromnym powodzeniem – kolorowe buzie dzieci można było dostrzec w każdym zakątku boiska szkolnego. Nad ich profesjonalnym wykonaniem czuwały Panie Ewelina i Ewa Kosek
Dziękujemy Radzie Rodziców, rodzicom, opiekunom, oraz dyrekcji i nauczycielom za zaangażowanie, pomoc i wspaniałą atmosferę. Razem tworzymy wyjątkową społeczność !!
23
Wycieczka klasy VIII do Oświęcimia.
Wycieczka do Oświęcimia – miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau
W dniu 3 czerwca uczniowie klasy ósmej udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
Gdy uczniowie weszli na teren Muzeum przed nimi ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. W trakcie zwiedzania ósmoklasiści dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.
To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyli uczestnicy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach i blok 11 zwany blokiem śmierci.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz w Brzezince, który powstał na terenach wysiedlonych wiosek. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny. A na samym końcu uczestnicy zobaczyli pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów.
Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.
Wycieczka została zorganizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Historii Spytkowic
4
Wycieczka klasy III do Kalwarii i Zakrzowa
Dzień 2 czerwca dzieci pierwszokomunijne zapamiętają jako dzień dziękczynienia i zawierzenia. Wraz z rodzicami, dyrekcją szkoły, wychowawą i księdzem katechetą nawiedziły sanktuarium kalwaryjskie, by pokłonić się Matce Bożej i zawierzyć jej swoje życie. Po Mszy świętej dzieci udały się do kaplicy Matki Bożej i tam głośno wypowiedziały swoje zawierzenie. Następnie po zrobieniu wspólnego zdjęcia i chwili odpoczynku, przejął naszą grupę pan przewodnik, od którego dowiedzieliśmy się pięknej historii obrazu, sanktuarium i dróżek. Czas na pamiątki i lody to chyba to, co dzieci najbardziej lubią, ale wszyscy też czekali na czas rekreacji w Zakrzowie .
18
Wycieczka klasy VIII do Częstochowy
W czwartek 29 maja uczniowie klasy VIII udali się na pielgrzymkę do Częstochowy, by pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski i zawierzyć Jej swoje życie. Po spotkaniu z przewodnikami cała pielgrzymka spytkowicka udała się przed Oblicze Maryi i uczestniczyła we Mszy św., którą celebrował i homilię wygłosił ks. Piotr. Następnie wszyscy mieli chwilę, aby jeszcze raz pomodlić się u Matki Bożej, zobaczyć wały, wyjść na wieżę i zakupić pamiątki. Kierownik pielgrzymki zadbał też, żeby nikt nie wrócił do domu głodny .
9
Dorośli - Dzieciom!
Dzieci z klas 0-II miały dzisiaj możliwość obejrzenia przedstawienia w wykonaniu niezwykłych aktorów. Tym razem na scenie wystąpili nauczyciele oraz rodzice, którzy zaprezentowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka”.
Niezwykłym przeżyciem dla dzieci było ujrzeć „swoją Panią” wcielającą się w tytułową bohaterkę wiersza
Przedszkolakom i uczniom z klasy I i II przedstawienie w wykonaniu kadry z oddziału przedszkolnego i rodziców bardzo się spodobało czego dowodem były gromkie brawa
W przedstawieniu wzięli udział:
Reżyser + Kaczka dziwaczka - Pani Iwona Kowalcze
Kaczki - Pani Rozalia Bachula
oraz Pani Ula Krawczyk
Fryzjer - Pani Patrycja Cielusiak
Aptekarz - Pani Anna Kulawiak
Praczka - Pani Anna Jaromin
Policjant i listonosz - Pani Iwona Brandys
Kupiec - Pani Weronika Filek
Magda Gessler - Justyna Brandys
Zając - Pani Justyna Dawiec
Narrator - Pani Aneta Duda
Nagłośnienie - Pani Marta Brynkus
5
Dzień bez plecaka.
Dzisiaj ( 30 maja) świętowaliśmy Dzień Dziecka w wyjątkowy sposób – odbył się Dzień bez plecaka! Kreatywność naszych uczniów jak zawsze nas zaskoczyła – książki i zeszyty przybyły dziś w wózkach, koszach, walizkach, a nawet... odkurzaczu!
Za pomysłowość i zaangażowanie wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkim upominkiem
Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wszystkim dzieciom dużo radości, uśmiechu i spełnienia marzeń – nie tylko dziś, ale każdego dnia!
Archiwum Aktualności