Bierzemy udział w konkursie:
"Świat oczami młodych” Fundacji BOŚ
Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie ekomuralu, a tematem 6. edycji są zagrożone gatunki roślin, zwierząt i grzybów w Polsce.
Na stronie konkursu dzisiaj zostały opublikowane wszystkie projekty biorące udział w konkursie (szukajcie nas na stronie 27-28).
https://oczamimlodych.pl/galeria/...
Autorką projektów konkursowych jest pani Ewelina Kosek, a koordynatorem projektu jest Aneta Karcz.
Ewelina Kosek – rocznik 1988, absolwent Liceum Plastycznego w Krakowie i Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dzieli pracę artystyczną jako freelancer razem z prowadzeniem domu i wychowaniem trzech córek w Spytkowicach. Maluje portrety, pejzaże, zdobienia na meblach, bombkach, wykonuje drobne prace graficzne jak ulotki, drzewa genealogiczne ze zdjęciami. Jej prace można zobaczyć na stronie www.kosekina.pl . Doświadczenie w malarstwie ściennym posiada w zakresie malowania pejzaży naściennych wewnątrz domów za pomocą wałka i pędzla, w zakresie pracy z aerografem/pistoletem: amatorsko lakierowanie natryskowe samochodów do własnego użytku. Zlecenie jest szansą na zdobycie nowego doświadczenia, rozpoznawalności i wyjście poza wąskie grono dotychczasowych odbiorców.
Pośrednio w tworzenie projektów przyczynili się uczniowie klasy 7, którzy wzieli udział w lekcji biologii na temat bioróżnorodności - jej znaczenia i zagrożeń, a także wybrali jeden z gatunków, który znalazł się na jednym z 3 projektów zgłoszonych do konkursu. Dużym zaangażowaniem wykazała się Ewa Kosek.
Wierzymy, że nasze projekty zostaną pozytywnie rozpatrzone i otrzymamy grant na ich wykonanie.
Staną się częścią Naszej okolicy. Będą one codziennie kształtowały ekologiczną świadomość Naszej społeczności. Staną się także inspiracją do ekozmian.
Wyniki już wkrótce - trzymajcie kciuki!
Ps.
Prezentujemy również nasze projekty, wraz z wizualizacją i przekazem artystycznym od samej autorki. Który projekt podoba Wam się najbardziej?
PROJEKT 1 -
„Czy jest tu jeszcze miejsce dla bociana czarnego?”
Temat i forma muralu jest związana z miejscem w którym znajduje się ściana: to po pierwsze ściana Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej sąsiadująca z należącym do niego placem zabaw, która codziennie towarzyszy przebywającym na nim dzieciom, a po drugie ściana budynku przy międzynarodowej drodze E7 pierwsza po lewej stronie drogi jaką widzą podróżni zaraz po wyjeździe z zalesionej przełęczy Formoza, urzeczeni pięknym widokiem jaki się rozciąga z tego zbocza. Z myślą o widoczności muralu z drogi chciałam nawiązać do problemu kurczącej się przestrzeni ekosystemów leśnych w okolicy Spytkowic, na który wpływa rosnąca zabudowa na wsi, ruch terenowych pojazdów spalinowych typu cross, quad i auta 4x4 na terenach leśnych, a także plan budowy dwupasmowej drogi ekspresowej a dokładniej jednego z jej wariantów (IIA), który odbiega od terenów rolnych i przecina las w okolicach gniazdowania bociana czarnego. W związku z tymi zjawiskami pojawia się obawa, że w bliskim czasie w Spytkowicach nie znajdzie się już miejsca dla skrytego i ceniącego sobie ciszę i spokój bociana czarnego.
Mając również cały czas na uwadze dzieci przedszkolne, które będą codziennie obcować z muralem, chciałam mimo to nadać mu przyjemną i wesołą formę. Kształtami i kolorami nawiązuję do świata zabawek, słodkich pianek i żelków, motywu mapy z popularnych dywaników, prostych aplikacji android dla dzieci. Pokazuję las i ukrytego w nim bociana i otaczające go ze wszystkich stron pola uprawne, domy i drogi. Myślę, że dzieci odbiorą go powierzchownie, dosłownie i polubią za słodkie pisklątka, tęczowe pióra bociana, zabawne motorki i samochodziki i żywe kolory. Daje to okazję dla nauczyciela na przeprowadzenie pogadanki jego głębszego sensu, który mam nadzieję że będzie czytelny dla starszych.
Człowiek wydzielił naturze skromną przestrzeń i nieustannie ją ogranicza za pomocą planów zabudowy, prostokątnych kształtów działek, linii i pól na mapach, które najpierw wyrysowane w odległych biurach, następnie zostają wcielane w życie, często nie dla przetrwania i właściwego rozwoju człowieka ale z zachłanności i dla niezaspokojonego pragnienia większej wygody. Okolica w każdym zakątku Polski i Europy stanie się wkrótce jednolita, „globalna”. Zubożając swoje środowisko człowiek zuboża samego siebie.
Projekt 2 -
„Koleżanka salamandra, bocian czarny i podkolan biały”
Mural ma za zadanie zapoznać dzieci szkolne, mieszkańców i podróżnych przejeżdżających drogą międzynarodową E7 z trzema wybranymi gatunkami chronionymi w regionie, w którym umiejscowiona jest ściana, (Beskidy, Gorce) a którymi są: salamandra plamista, bocian czarny i podkolan biały (bylina).
Przedstawiciele chronionych gatunków będą namalowani realistycznie na tle umownego, stylizowanego pejzażu lasu w górach.
Dodatkowo mając na uwadze fakt widoczności muralu przez okna w szkole, przewidując że uczniowie w czasie przerw i przestojów na lekcji będą na nim zawieszać wzrok, postaram się nadać jak najsympatyczniejszy wygląd salamandrze, znajdującej się najbliżej ich oczu. Mam nadzieję że stanie się dla nich dobrą koleżanką. W przyszłości młodzież z tej szkoły stanie się użytkownikami okolicznych lasów w których te gatunki występują. Wiele z tych dzieci już nimi jest: biorąc udział w leśnych wyprawach terenowymi motocyklami typu cross i quadami. Może kiedyś w czasie jednej z takich wypraw zjechawszy z leśnej drogi, rozjeżdżając potok lub wilgotną łąkę zauważą uciekające zwierzątko, przypomną sobie koleżankę salamandrę i pojawi się w nich troska o nią i o las?
Projekt 3 -
„Rodzina niedźwiedzi na tle Babiej Góry”
Projekt muralu przedstawia niedźwiedzia brunatnego, gatunek chroniony, spotykany w regionie do którego należy gmina Spytkowice (Spytkowice leżą w trójkącie pomiędzy Babiogórskim PN, Gorczańskim PN i Tatrzańskim PN).
Temat i forma muralu jest wynikiem obserwacji i rozmów z dziećmi przeprowadzonych w czasie gościnnej wizyty na lekcji biologii, której tematem były gatunki chronione w najbliższej okolicy. Młodzież postrzegała przyrodę bardziej emocjonalnie niż rozumowo, interesowało ich to co z czym byli w stanie nawiązać jakąś relację lub to co nosiło jakiś dodatkowy ładunek uczuciowy (pozytywny lub negatywny) lub skojarzenia. Puszysta mama miś, wędrująca z dokazującymi maluchami o sympatycznych wyrazach pyska, na tle wakacyjnego, ciepłego zachodu słońca, gałęziami jodły niczym liściami tropikalnych palm ma za zadanie wlać w nich ciepłe, pozytywne uczucia oraz myśl że przyroda i dobre wartości mogą być dobrym motywem w designie i nie są nudne.