Nasza wycieczka do Krakowa rozpoczęła się pod pomnikiem Jana Matejki. Pomnik ten, położony w pobliżu Barbakanu, jest hołdem dla wielkiego polskiego malarza, a nas wprowadził w atmosferę historycznego Krakowa.
Po krótkim wprowadzeniu w historię miasta i znaczenie Matejki, ruszyliśmy w stronę Starego Miasta, by podążać słynnym Traktem Królewskim. Nasza trasa zaczęła się od Bramy Floriańskiej, przechodząc przez ulicę Floriańską, mijaliśmy po drodze liczne zabytkowe kamienice i Kościół Mariacki, z którego wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki.
Następnie przeszliśmy przez Rynek Główny, gdzie zatrzymaliśmy się przy Sukiennicach, aby zrobić kilka zdjęć.
Droga prowadziła nas dalej przez ulicę Grodzką i Kanoniczą, aż do Wawelu. Tam zwiedziliśmy dziedziniec, a następnie udaliśmy się do zbrojowni. Zbrojownia na Wawelu zachwyciła nas bogactwem swojej kolekcji – od zbroi rycerskich, przez różnego rodzaju broń białą i palną, po bogato zdobione tarcze i hełmy.
Kolejnym punktem programu była Smocza Jama, a po niej przyszedł czas na posiłek i pamiątki.
Nasyceni i wypoczęci, udaliśmy się autokarem w stronę Kopca Kościuszki. Ten wyjątkowy punkt widokowy pozwolił nam podziwiać panoramę całego Krakowa. Po wspinaczce na kopiec, przeszliśmy do Muzeum Kościuszki, gdzie mieliśmy okazję poznać życie i działalność Tadeusza Kościuszki – jednego z najwybitniejszych bohaterów narodowych Polski. Ekspozycja muzealna była niezwykle interesująca, zawierała liczne pamiątki, dokumenty i eksponaty związane z jego życiem.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowej wiedzy, wróciliśmy do autokaru, by zakończyć naszą krakowską przygodę.
Kraków oczarował nas swoją historią, zabytkami i atmosferą, pozostawiając niezapomniane wspomnienia.
Tekst i zdjęcia p. A.Karcz