19 grudnia miał miejsce także apel podsumowujący pracę w I etapie ogólnopolskiego konkursu Tradycyjny Sad.
Przypomnijmy tylko, że projekt ten polega na stworzeniu sadu owocowego, złożonego ze starych odmian drzew.
Anna Bartoń w roli prezenterki przybliżyła całej społeczności szkolnej cele projektu oraz wytłumaczyła na czym polega konkurs. Podkreśliła znaczenie zachowania tradycyjnych odmian drzew dla środowiska, a także dla dziedzictwa kulturowego regionu.
Kolejno został przedstawiony plan sadu oraz odmiany jakie będziemy sadzić w tym roku. Dłuższą chwilę Ania poświęciła planowanej, a także już tworzonej ochronie biologicznej.
Apel spotkał się z wielkim entuzjazmem uczniów, którzy chętnie dowiedzieli się więcej o projekcie i o tym, jak mogą się w niego zaangażować. Byli podekscytowani perspektywą zdobycia nowych umiejętności i wniesienia pozytywnego wkładu w środowisko naturalne. Był to fantastyczny przykład tego, jak małe projekty mogą mieć duży wpływ i jak młodzież może odgrywać ważną rolę w zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Projekt "Tradycyjny sad" kształtuje wszystkie kompetencje kluczowe, które są potrzebne do osiągnięcia sukcesu w przyszłym życiu i pracy. Uczniowie wyszukują potrzebne informacje, na specjalnej platformie piszą raporty, w technice komputerowej tworzą logo zespołu, plan sadu, a także przygotowują wstępny kosztorys i prezentacje multimedialną. Ponadto zdobywają wiedzę, biorąc udział w lekcjach prowadzonych przez opiekuna zespołu, czytając różne artykuły i przeprowadzając wywiad z ekspertem, aż po prezentowanie wyników swojej pracy.
Śledźcie nasze postępy i trzymajcie za nas kciuki.